

Sodowanie podobnie jak piaskowanie jest metodą czyszczenie i nadawanie wybranej faktury powierzchniom przemysłowym i budowlanym. Metoda ta również przebiega podobnie jak piaskowanie – poprzez ciśnieniowe bombardowanie powierzchni sprężonym powietrzem.
W przeciwieństwie jednak do tej drugiej, w sodowaniu, zanim rozpocznie się proces ciśnieniowego ścierania powierzchni, najpierw się ją spryskuje… sodą lub też robi się to w trakcie strumieniowania. I właściwie należy dodać, że choć sodowanie jest metodą odmienną, czyli że w przeciwieństwie do piaskowania ma szersze zastosowanie i lepiej usuwa niektóre faktury czy zabrudzenia, to również piaskowanie może zastąpić w całości, gdyż jest dokładniejsze, a przede wszystkim przez zastosowanie sody szybsze.
Sprzęt do sodowania
Sodowaniu służy oczywiście odpowiedni sprzęt. Nie wdając się w jego rodzaje i producentów wskazać należy jego ważne parametry i specyfikę działania. Do podstawowych parametrów należą:
- szybkość strumienia powietrza pod ciśnieniem – technologia jak w piaskowaniu, a efekty zależne są od możliwości doboru odpowiedniej szybkości strumienia do określonej pracy, im więcej regulacji, tym jest ona wszechstronniejsza, im wyższe ciśnienie można uzyskać, tym jest skuteczniejsza; przy prędkości 965 km/h, jaką uzyskują niektóre maszyny, czyszczenie jest niezwykle skuteczne, gdyż cząsteczki granulatu, który zawiera sprężone powietrze, nie odbijają się od powierzchni, a rozbijają na niej osiągając znacznie większe pole roboczego „rażenia”,
- tryby pracy: sodowanie na sucho, hydrodynamiczne (z wykorzystaniem wody) i bezpyłowe (również z zastosowaniem wody) – trzy tryby pozwalają dobrać zarówno metodę odpowiednią dla usuwanej faktury, jak i zyskać dodatkowe efekty, a szczególnie ważne jest to, iż można wyeliminować pylenie, co może być bardzo ważne w miejscach częściowo poddawanych remontowi, nie trzeba dzięki temu np. zamykać wszystkich biur, gdy w pomieszczeniach obok trwają prace,
- sodowanie jest metodą działającą średnio trzy razy szybciej od piaskowania,
- najnowocześniejsze maszyny do sodowania są uniwersalne – oznacza to, że soda jest tylko jednym z elementów ściernych, które można w nich stosować, a poza tym wykorzystuje się tradycyjne, jak: szkło, piasek, śrut i korund.
Czym różni się sodowanie od piaskowania
Podstawową cechą odróżniającą sodowanie od piaskowania jest, szybkość, dokładność i szersze zastosowanie sodowania. W przeciwieństwie do piaskowania można dzięki niemu uzyskać pożądaną fakturę na poddawanej obróbce powierzchni. Stąd wywodzi się pojęcie sodowania chropowatego i gładkiego.
Dzięki odpowiedniej mieszance, którą spryskuje się powierzchnię oraz odpowiedniej sile strumienia, uzyskać można albo powierzchnię gładką, albo posiadającą chłonną, chropowatą fakturę. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że piaskowanie nie pozwala na uzyskanie zupełnie gładkiej powierzchni, zatem sodowanie jest jedynym środkiem do takowej kosmetyki – można nawet usuwać zabrudzenia z szyb bez ich zmatowienia i zarysowania.